м. Київ, вул. Срібнокільська, 12 секція б
Пн-Нд: 09:00-19:00, без вихідних

Видалення ксти зуба

Що таке кіста зуба

Кіста зуба – це патологічне утворення, зокрема заповнена рідиною капсула. Зазвичай розвивається в таких м’яких тканинах порожнини рота, як ясна, а також у щелепній кістці. Видалення кісти зуба – найефективніший метод лікування, що дозволяє уникнути серйозних ускладнень.

 

 

Причини виникнення

До факторів, що збільшують ризик формування кістозних утворень, відносяться:

 • порушення розвитку зубощелепної системи;
 • генетична схильність;
 • запальний процес.

Навколокореневі кісти найчастіше виникають внаслідок запалення на кінчику кореня хворого або мертвого зуба. Часто таке явище відбувається через неправильне лікування кореневих каналів. Пізніше це призводить до необхідності видалення кісти зуба верхньої або нижньої щелепи. Фолікулярні новоутворення часто вражають «вісімки» до моменту або в період їх прорізування. Кератокісти – це доброякісні пухлини, які швидко ростуть і витісняють здорові тканини. Точні механізми їх виникнення поки не зовсім зрозумілі.

 

Симптоми

Кістозні утворення ростуть повільно, вони, як правило, ніяк себе не проявляють. Але, поступово збільшуючись у розмірах, починають тиснути на навколишні структури, що супроводжується болем і набряком.

З прогресуванням захворювання спостерігається зміщення або розхитування зубного ряду в місті ураження. В кінцевому підсумку відбувається руйнування і випадання зубів. Також страждає і щелепна кістка. Процес може тривати місяці, навіть роки. Основні симптоми – посилюється хворобливість і нестабільність щелепної кістки.

Іноді в кістозну капсулу потрапляє інфекція. Це одна з причин, через яку вам може знадобитися термінове видалення кісти зуба в Києві. Запалення супроводжується різким болем, набряком і почервонінням слизової порожнини рота, підвищенням температури тіла.

 

Види зубної кісти

Класифікація заснована на гістопатологічних ознаках і місця локалізації кісти. 

Найбільш поширеними типами є:

 1. Радикулярна, або навколокоренева. На цей вид припадає близько 90% всіх кістозних уражень порожнини рота. Виникає в області кінчиків зубних коренів. Постраждалі зуби відрізняються підвищеною чутливістю або, навпаки, не реагують на жодні подразники. Згодом вони можуть розхитуватися. Поступово утворення призводить до зміщення зубного ряду. Хірургічне видалення кісти кореня зуба – оптимальний метод лікування.
 2. Первинна (кератокиста). Менш поширена. Це доброякісна пухлина. Вона характеризується досить швидким ростом і активним руйнуванням щелепної кістки. Кістозна пухлина може формувати дочірні новоутворення, виростати знову навіть після операції з видалення кісти зуба.
 3. Яснева. Виникає в м’яких тканинах порожнини рота біля альвеолярних відростків. Найчастіше зустрічається у дітей. Зовні нагадує біло-жовтий клубок. У дітей зазвичай проходить самостійно, а ось дорослим пацієнтам може знадобитися хірургічне лікування.
 4. Кіста прорізування. Зовні має синюшний колір. Утворюється над молочними або постійними зубами, які ще ростуть. Оскільки її наявність гальмує процес прорізування, краще видалити кісту зуба. Ціна такої процедури не дуже висока.
 5. Латеральна кіста пародонту. Формується із залишків епітелію періодонтальної зв’язки. Локалізується на бічних поверхнях коренів життєздатних зубів. Гістопатологічні ознаки: утворює порожнину, вистелену тонкою, некератинізованою, шаруватою епітеліальною тканиною. Зустрічається дуже рідко, лише в 0,8% випадків. Як правило, протікає безсимптомно.

 

Методи лікування кісти зуба

1. Терапевтичний підхід

Важливо розуміти, що консервативні методики застосовуються тільки до невеликих новоутворень – кістогранулем. На початковому етапі лікар ретельно очищує зубні канали. Потім видаляється кістозний вміст. Утворена порожнина обробляється антисептиком. Потім в неї вводиться препарат, що руйнує сполучнотканинну капсулу, а після нього – спеціальна паста, що сприяє регенерації щелепної тканини. На завершальному етапі лікар пломбує зубні канали. Лікування досить тривале, тому ціна видалення кісти зуба в Києві часто порівнянна з вартістю консервативної терапії.

2. Хірургічний підхід

У більшості випадків кісти видаляються інвазивним шляхом. Це відносно проста операція. У Європейському центрі стоматології вона проводиться досвідченими хірургами із застосуванням сучасних технік, що дозволяють зберегти цілісність зубного ряду навіть в найскладніших випадках. Це важливо, особливо коли мова йде про видалення кісти переднього зуба. Результати процедури практично в 100% випадків позитивні.

 

 

Види операцій

Основними методами хірургічного лікування є:

 1. Гемісекція. Видалення одного з коренів багатокореневого зуба разом з частиною його коронки.
 2. Резекція верхівки кореня. Процедура, що складається з висічення кінчика зубного кореня та одночасного очищення навколишньої кістки від наслідків пошкодження, запалення.
 3. Ампутація. Видалення одного з коренів моляра в області його трифуркації або біфуркації без пошкодження коронки. Виконується, коли залишити корінь неможливо, а зуб необхідно зберегти (наприклад, для протезування).
 4. Цистостомія. Розтин кісти через розріз в яснах. Вміст видаляється, порожнина залишається відкритою. Вирізаний ясенний клапоть закладається в рану як матеріал для відновлення. Через деякий час капсула розсмоктується, а отвір заживає.

Іноді проводиться видалення зуба з кістою, ціна такого лікування залежить від складності втручання.

 

Лазерне видалення

Це сучасний підхід у стоматології. Техніка операції залишається такою ж, тільки замість хірургічного скальпеля використовується світловий промінь. До переваг лазерного видалення кісти зуба відносяться:

 • точність процедури (до 0,1 мм);
 • мінімальний ризик кровотечі через одночасну коагуляцію судин;
 • зменшення післяопераційного набряку;
 • швидке загоєння рани.

Ціна лазерного видалення кісти зуба трохи вища від стандартної операції, але вона виправдана численними плюсами цього методу лікування.