"Я урочисто клянусь присвятити своє життя служінню людству."

(Гіппократ III століття до н. Е., Клятва Гіппократа)

СтаттіРозробка методів лікування, для прискорення регенерації

Розробка методів лікування, для прискорення регенерації

Денситометричне дослідження (визначення щільності кістки) регенерованої кістки.

Розробка методів лікування для прискорення регенерації м'яких тканин і альвеолярної кістки - життєво необхідна для відстрочених протоколів, на короткий, середній або тривалий термін, з метою скорочення часу очікування пацієнта і поліпшення якості регенерованої тканини. Заповнення постекстракційної лунки PRGF®-ENDORET® з подальшим її ущільненням аутогенним фібрином, дозволяє нам отримати достатню кількість (показники щільності більш, ніж 500 од. Хаунсфілда) і якість (кістка I, II, III типу) альвеолярної кістки для забезпечення первинної стабільності імплантатів, як у внутрішній, так і в зовнішній стінках альвеоли за часовий відрізок в 4-8 тижнів. Лікування лунок після видалення із застосуванням PRGF®-ENDORET® і аутогенного фібрину - це простий, економічний і передбачуваний біотехнологічний процес для регенерації альвеолярної кістки і кератинізованих ясен, що дозволяє істотно скоротити час очікування пацієнта без яких-небудь побічних ефектів, як показує багаторічний досвід.

Введення

За останнє десятиліття область стоматології пережила істотний прогрес завдяки більш досконалим знанням про зубні патології і розвитку нових біологічних технік і протоколів. Варто лише на мить озирнутись в минуле, щоб зрозуміти, що протоколи, які колись були незаперечними - як, наприклад, імплантологічне лікування по Бранемарку - сьогодні повністю замінені. Ця стандартна оригінальна процедура передбачала перед установкою імплантату період загоєння в 12 місяців з моменту видалення зуба, після чого необхідно було ще очікувати від 3 до 6 місяців перед наступним хірургічним втручанням. Сьогодні ми користуємося іншими критеріями для визначення часових рамок між видаленням (екзодонтією) і імплантацією. Відповідно до сучасної класифікації, розрізняють негайну установку імплантатів, а також відстрочену - на короткий, середній і тривалий термін - залежно від того, чи встановлюється імплантат відразу після видалення чи через 6-8 тижнів, 3-4 місяця або 9 місяців, відповідно.

Без сумніву, негайна установка має безліч функціональних і естетичних переваг для пацієнта, до того ж приводить до значного скорочення часу лікування. Проте, за певних обставин, для гарантії функціонального і естетичного успіху імплантації необхідна повна регенерація постекстракційної лунки і кератинізованих ясен. Певні ситуації: такі як великі периапікальні ураження, тристіночні дефекти, великі кратери навколо зубів або рецесія ясен, можуть стати протипоказаннями для негайної установки імплантатів. У цих випадках для загоєння і регенерації альвеоли необхідно більше часу. З іншого боку, відстрочка лікування після втрати зубів підвищує ризик розвитку процесу резорбції альвеоли і втрати кісткової висоти та товщини альвеолярного відростка, що в деяких випадках може зробити установку імплантатів більш складною або взагалі неможливою. Необхідно створити протокол, що прискорить процес регенерації м'яких тканин і альвеолярної кістки для одержання ідеальної для імплантації кількості і якості кератинізованих тканин і кістки, у той же час, зменшуючи час очікування для пацієнта.

Заповнення постекстракційних альвеол препаратом, збагаченим факторами росту (PRGF®-ENDORET®) (1) - це біотехнологічна альтернатива для прискорення регенерації альвеолярної кістки.

PRGF®-ENDORET® складається з невеликого обсягу високоспецифічного препарату з плазми, збагаченої тромбоцитами, яку швидко одержують і готують простим способом із власної крові пацієнта, активація плазми приводить до утворення тривимірного біосумісного фібринового матрикса. У результаті, вивільнюється низка білків і факторів росту, які сприяють прискоренню загоєння кістки і кістковій регенерації(8).

 PRGF®-Endoret® - це 100% аутогенний і біосумісний продукт. Сьогодні вважається більш точним говорити про технологію PRGF®- Endoret®, тому що вона передбачає не одиночний продукт, а низку продуктів з декількох складів терапевтичної дії, простим способом одержуваних з власної крові пацієнта за єдиним протоколом готування:

Супернатант PRGF®-Endoret®: чудове живильне середовище для стовбурних клітин і аутогенної кістки. Містить фактори росту і білки плазми, одержувані під час ретракції згустку PRGF®-Endoret® (Мал. 1).

Активована рідина PRGF®-Endoret®: активація PRGF®-Endoret® активатором PRGF®-Endoret® (хлорид кальцію) сприяє вивільненню білкового вмісту і тромбоцитарних факторів росту, що приводить до насичення рідкої композиції сигналами, які можуть створити біоактивну поверхню на зубних імплантатах для прискорення остеоінтеграції. Вона також може застосовуватися для інфільтрації м'язів, зв'язок, шкіри, суглобів, ран тощо (Мал. 2).

Згусток PRGF®-Endoret®: за 3-5 хвилин активована рідина PRGF®-Endoret® перетворюється в тривимірний фібриновий матрикс, просякнутий факторами росту, що може застосовуватися в різноманітних процедурах, від регенерації лунки після видалення до лікування скелетно-м'язових і судинних патологій (Мал. 3).

Аутогенний фібрин: ретракція згустку, отриманого із фракції 1 PRGF®-Endoret® дозволяє одержати щільний, еластичний, повністю біосумісний фібрин, що може застосовуватися в безлічі випадків як ізолююча мембрана (Мал. 4).

Отже, ця стаття описує техніку, застосовану для лікування 11 пацієнтів, середній вік яких більше 50 років. Ця група пацієнтів була відібрана з метою спостереження ефектів PRGF®-Endoret® і аутогенного фібрину. Мета цього дослідження - підтвердити ефективність факторів росту в сполученні з фібриновим матриксом разом зі зменшенням часу очікування, необхідного для адекватного загоєння і регенерації кістки. Також, у ній здійснюється оцінка потенціалу аутогенного фібрину як біосумісного матеріалу для оптимального заповнення альвеоли. Для цього за допомогою конусно-променевої комп'ютерної томографії були визначені щільність і якість альвеолярної кістки в період з 8 по 13 тиждень після видалення з подальшою оцінкою цих даних за допомогою програмного забезпечення BTI Scan® II (3).

Супернатант PRGF-Endoret, збагачений факторами росту

Мал. 01: Супернатант PRGF-Endoret, збагачений факторами росту. Мал. 02: Рідина PRGF-Endorel забезпечує біоактивацію поверхні зубних імплантатів для поліпшення їхньої остеоінтеграції.

Згусток PRGF-Endorel - це тривимірний матрикс із фібрину

Мал. 03: Згусток PRGF-Endorel - це тривимірний матрикс із фібрину та інших компонентів, просякнутий факторами росту. Мал. 04: Еластичні властивості аутогенного фібрину.

Підготовка

Усього 11 пацієнтів (4 чоловіка і 7 жінок) у віці від 45 до 71 років (середній вік 53,8 років) були відповідним чином проінформовані та склали піддослідну групу. PRGF®-ENDORET® була виготовлена з невеликого обсягу крові (20 см3), відібраного з периферичної вени при використанні цитрату натрію як антикоагулянту (цитратні пробірки Системи PRGF®) (Мал. 5 - 10). Пробірки потім центрифугуються для відділення плазми від червоних кров'яних клітин (Центрифуга системи BTI IV). Шар плазми відокремлюється відповідно до протоколу PRGF®-Endoret®:

Устаткування Системи PRGF-ENDORET.

Мал. 05: Устаткування Системи PRGF-ENDORET. Мал. 06: Цитратні пробірки PRGF для забору крові.

Різні фракції в 9-міліметровій пробірці після центрифугування

Мал. 07: Після центрифугування можна спостерігати плазму і кров різних кольорів. Пробірки BTI PRGF-ENDORET мають калібровану шкалу, щоб бачити об’єм отриманої плазми, тому що він буде варіюватися залежно від гематокрита пацієнта. Мал. 08: Різні фракції в 9-міліметровій пробірці після центрифугування.

Пристрій переміщення плазми (PTD)

Мал. 09: Пристрій переміщення плазми (PTD). Мал. 10: PTD у положенні для відділення фракцій.

Фракція 1: Це верхня частина загальної кількості плазми, отриманої після центрифугування. Ця фракція має таку ж концентрацію тромбоцитів, як і у циркулюючій крові. Її обсяг вираховується шляхом віднімання 2 мл шару плазми над лейкоцитарною плівкою.

Фракція 2: Це 2 мл шару плазми над лейкоцитарною плівкою. У ній міститься в 2,5 рази більше тромбоцитів, ніж у циркулюючій крові. Надто важливо при відборі цієї фракції не змішати її з лейкоцитами, які викликають запалення тканин.

Як тільки дві фракції відділені, кожна може застосовуватися в різних ситуаціях. Верхня фракція (фракція 1) буде використовуватися як аутогенна фібринова мембрана для ущільнення прикоронкової частини альвеоли, забезпечуючи підтримку росту кістки і м'яких тканин.

Виробляється активація, що викликає формування згустку або мембрани, як тільки ми одержали необхідні фракції плазми. Для цього ми додаємо 50 мкл (0,05 см3) активатора PRGF®-Endoret® на 1 см3 плазми. Кількість активатора відміряється інсуліновим шприцом, каліброваним на мкл, а потім додається в плазму. Згусток утвориться через 5 - 8 хвилин. Цей час буде варіюватися назад пропорційно кількості тромбоцитів.

Таким чином, чим більше тромбоцитів, тим менше часу буде займати агрегація.

Ці дані важливі в зв’язку з індивідуальними особливостями кількості тромбоцитів у крові, фізіологічні норми яких у межах від 150.000 до 400.000. Якщо активовану плазму зберігати при температурі тіла (37°С), час скорочується і формування згустку буде більш контрольованим.

Процедура, спрямована на регенерацію альвеоли за допомогою PRGF®-Endoret®, проводиться в одне хірургічне втручання з видаленням. Для цього, коагульований згусток PRGF®-ENDORET®, отриманий із фракції 2, вводиться в альвеолу, а потім здійснюється її ущільнення ретрагованою фібриновою мембраною, що має чудові еластичні та гомеостатичні властивості.

На додачу до бар'єрного ефекту, залишаючи місце для ущільнення фібрином, він стане повністю реабсорбованим остеокондуктивним матеріалом протягом 3-4 місяців (Мал. 11 - 13).

Щойно утворений фібриновий згусток за 8 хвилин після активації

Мал. 11: Щойно утворений фібриновий згусток за 8 хвилин після активації.

 

Фібринову мембрану одержують за 45 хвилин після активації

Мал. 12: Фібринову мембрану одержують за 45 хвилин після активації, як тільки відбулася ретракція згустку.

Повна ретракція фібрину за 1 годину після активації

Мал. 13: Повна ретракція фібрину за 1 годину після активації. З цієї консистенції його можна навіть вшити.

Для ведення точного спостереження за процесом кісткової регенерації, пацієнти проходили КПКТ дослідження в період з 8 по 13 тиждень після видалення. Завдяки програмі для обробки і аналізу зображень BTI Scan® II стало можливим визначити щільність кістки і співвіднести її із класифікацією якості кістки Лекгольма і Зарба. Для одержання цих даних були визначені показники щільності кістки в трьох різних місцях у регенерованій лунці і у декількох місцях кожні 0,5 мм, як у внутрішній (1 мм усередину) так і з зовнішньої сторони (1 мм назовні) її периметра, що згодом складе майбутнє ложе імплантату. Таким чином, стало можливим визначити ступінь кісткової регенерації не тільки усередині альвеоли, але й, що більш важливо, щільність і якість кістки альвеолярних стінок, куди буде встановлений імплантат, і від чого безпосередньо залежить його первинна стабільність.

Результати

Як тільки PRGF®-ENDORET® активована, починається процес вивільнення факторів росту (ФР). Ці ФР будуть відігравати головну роль у реваскуляризації і кістковій регенерації, роблячи мітогенний і проліферативний ефект на ендотеліальні і остеопрогеніторні клітини. Щоб охарактеризувати склад факторів росту PRGF®-ENDORET® (ФР), ми виміряли кількість основних ФР, що вивільняються із тромбоцитів, а саме, ТФР (тромбоцитарный), ß-ТФР (ß – що трансформує), ІФР-1 (інсуліноподібний), ЕФР (епідермальний), ФРЕС (ендотелія судин) і ФРГ (гепатоцитів) (Мал. 14 і 15).

 

 Концентрації основних факторів росту, що містяться в PRGF-ENDORET

Мал. 14 і 15: Концентрації основних факторів росту, що містяться в PRGF'-ENDORET". Необхідно відзначити значні концентрації ІФР-1, ТФР і ß-ТФР.
.

Переважно, в PRGF®-ENDORET® найбільш чисельно представлені перші 3 фактори, і їхній вплив на загоєння і кісткову регенерацію докладно описаний в літературі.

Наприклад, ТФР відомий своєю здатністю збільшувати проліферацію остеобластів in vitro, у той час як ß-ТФР у певній дозі підсилює синтез білків похідних колагену, таких як колаген I і V типу, на додачу до аугментації мінералізації матрикса і поліпшення приживлення імплантату. Зрештою, ІФР-1 стимулює формування кістки, індукуючи клітинну проліферацію, диференціацію і біосинтез колагену I типу. Також відома його мітогенна функція в мультиядерних остеокластних клітин. Але більш важливо відзначити, що, відповідно до різних досліджень, комбінація цих ФР індукує синергічний ефект на кісткову регенерацію. Більше того, активація PRGF®-ENDORET® допускає вивільнення великої кількості білків і факторів росту, які відіграють ключову роль у належній кістковій регенерації. Щодо цього необхідно підкреслити ангіогенні ефекти ФРЕС, тому що це буде життєво необхідно для відповідного забезпечення регенерованих тканин киснем і поживними речовинами. Відразу після готування PRGF®-ENDORET®, проводиться операція видалення і заповнення постекстракційної лунки PRGF®-ENDORET®, а також її ущільнення аутогенним фібрином, як проілюстровано на мал. 16-20.

Слід зазначити один аспект, що кількість використовуваної PRGF®-ENDORET® буде варіюватися залежно від розміру альвеоли для адекватного заповнення дефекту, що утворився. Через 2 - 3 місяці після заповнення і ущільнення альвеол, пацієнти пройшли КТ; дані були проаналізовані за допомогою програмного забезпечення BTI Scan® II. Як згадувалося раніше, ця програма є чудовим діагностичним інструментом для оцінки якості і кількості кісткової тканини, що допомагає забезпечити передбачуваність імплантації.

Фактично, ці дві змінні величини, схоже, вирішальним чином впливають на успіх або провал імплантації незалежно від місця установки імплантатів. Відсоток невдач вище, коли кількості кістки недостатньо або її якість низька, що безпосередньо буде впливати на первинну стабільність.

 

Схематичне зображення постекстракційної альвеоли

Мал. 16: (а) Схематичне зображення постекстракційної альвеоли. (b) Заповнення альвеоли згустком PRGF'-ENDORET* і аутогенною фібриновою мембраною, отриманих в результаті застосування однакової техніки, (с) Регенерація кератинізованих тканин і постекстракційної альвеоли за 12 тижнів.

Проведене видалення, кюрегаж лунки і її заповнення,

Мал. 17: Проведене видалення, кюрегаж лунки і її заповнення, як було описано раніше. У цьому випадку накладення швів, на додаток до власних адгезивних властивостей фібрину, стабілізує і утримує фібринову мембрану. Мал. 16: Вигляд місця видалення через 24 години.

Епітелізація фібринової мембрани через 15 днів

Мал. 19: Епітелізація фібринової мембрани через 15 днів. Час епітелізації може варіюватись між 5 і 15 днями залежно від розміру альвеоли і від пацієнта. Мал. 20: Епітеліальна регенерація спостерігається через 3 місяці.

Наприклад, кістка IV типу, розглянута, як кістка низької якості, характеризується матриксом м'якої трабекулярної кістки низької щільності, у порівнянні з II і III типом, якість якої забезпечить набагато більш високий рівень первинної стабільності імплантату.

Програма BTI Scan® II дозволяє співвіднести щільність кістки з класифікацією якості кістки, запропонованою Лекгольмом і Зарбом. Тим не менше, ми пропонуємо нову класифікацію, більш точну, котра представляє 5 класів відповідно до показників середньої щільності, що вимірюються в од. Хаунсфілда, для визначення типу кістки (Мал. 21 - 25).За останні кілька років наша дослідницька група доклала чимало зусиль, спрямованих на ретельні дослідження і опис PRGF®-ENDORET® і всіх її можливих терапевтичних застосувань(4-6). У цьому дослідженні нам удалося переконатися у величезному потенціалі PRGF®-ENDORET® як засобу для регенерації альвеолярної кістки пацієнтів старших 50 років, у яких знижена остеогенна активність (8).

 

Тип кістки Гістологія Звичайне розташування Одиниці Хаунсфілда
Тип I Дуже щільна кортикальна кістка Передня область нижньої щелепи > 1400 - 1050
Тип II Щільна кортикальна кістка (3-4 мм), що оточує щільну губчату кістку.

Передня область нижньої щелепи

Бічна область нижньої щелепи

1000 - 850
Тип III Менш щільна кортикальна кістка (2 мм), що оточує щільну губчату кістку. Передня і бічна область нижньої і верхньої щелепи 800 - 550
Тип IV Дуже тонка кортикальна кістка (0.5 - 1 мм), навколо губчатої кістки низької щільності.. Бічна область верхньої і іноді нижньої щелепи 500 - 400
Тип V Губчата кістка дуже низької щільності Бічна область верхньої щелепи 350 - 100


Табл. 1: Співвідношення щільності кістки з типом кістки і областями, у яких вони найбільш часто представлені.
 

Важливо оцінити щільність, як у середині, так і по зовнішньому периметру майбутнього ложа імплантату.

Мал. 21: Кістка I типу (10S0 - 1400 од. Хаунсфілда). Важливо оцінити щільність, як у середині, так і по зовнішньому периметру майбутнього ложа імплантату.

Кістка II типу (850 - 1 ТОВ од. Хаунсфілда)

Мал. 22: Кістка II типу (850 - 1 ТОВ од. Хаунсфілда).
 
 Мал. 23: Кістка III типу (550 - 800 од. Хаунсфілда).

Кістка IV типу (400 - 500 од. Хаунсфілда)

Мал. 24: Кістка IV типу (400 - 500 од. Хаунсфілда). Мал. 25: Кістка V типу (100 - 350 од. Хаунсфілда).

Необхідно відзначити, що навіть через 2-3 місяця після видалення (якщо бути точним, з 8 по 13 тиждень), аналіз даних за допомогою програми BTI Scan® II показав високі показники щільності і достатню якість кістки в лунках, заповнених і ущільнених PRGF®-ENDORET® і аутогенним фібрином (Мал. 26 - 28).А саме, ми одержали середній показник щільності 534 од. Хаунсфілда в центрі альвеоли - ділянці, де за 12 тижнів до цього взагалі не було кістки, і відповідно щільність дорівнювала нулю. Але, безсумнівно, найбільш важливим є одержання високих показників кісткової щільності, як у середині, так і по зовнішньому периметру майбутньої ділянки для імплантації, які досягають рівнів вище 600 од. Хаунсфілда, що гарантує гарну первинну стабільність.

Схема трьох вимірів, проведених у лунці для оцінки якості регенерації

Мал. 26: Схема трьох вимірів, проведених у лунці для оцінки якості регенерації.

 

Показники щільності всередині альвеоли

Мал. 27: Показники щільності всередині альвеоли, отримані в середньому від 3 вимірів в 3 різних місцях у центрі альвеоли. Мал. 28: Вимір щільності проведений на кожні 0,5 мм, як на 1 мм усередину, так і на 1 мм назовні від гіпотетичної позиції майбутнього імплантату. Цей графік відбиває картину на 8 -13 тижні після.

 

Поряд із цим, результати визначення якості кістки для установки імплантату підтверджують утворення кістки підходящої якості для імплантатів: в 6 пацієнтів сформувалася кістка II типу, а в 5 - кістка III типу.

Ці дані підтверджують той факт, що застосування цієї технології є значним прогресом у проведенні негайної процедури, а також відстроченої на короткий або середній період часу, тому що дозволяє досягти істотного скорочення часу очікування між оперативними втручаннями. Необхідно також прийняти до уваги, що, відповідно до традиційної літератури, для повного загоєння постекстракційної лунки необхідно 12 місяців, допускаючи, що за цей час товщина альвеолярного відростка може зменшитися на 50%. Отже, як згадувалося раніше, питання стоїть не тільки в скороченні часу між оперативними втручаннями, але, насамперед, у функції, естетиці і поліпшеній можливості прогнозування майбутнього лікування.

Головним аспектом є те, що ніхто з пацієнтів не відчував дискомфорту, запалення або інфекції після процедури видалення і заповнення PRGF®-ENDORET®. На нашу думку, це наслідок використання аутогенного фібрину для ущільнення лунки. Деякі автори вважають, що закриття альвеоли не є першочерговою метою; інші віддають перевагу переміщенню шматка для забезпечення первинного закриття альвеоли. Проте, ця техніка може зменшити товщину ясен навколо імплантату, порушуючи естетичний вигляд пацієнта. Навпаки, використання аутогенного фібрину не приводить ні до яких побічних ефектів, і ця процедура безпечна і проста для фахівця, а також недорога і ефективна для пацієнта. Незважаючи на те, що кількість пацієнтів у цьому дослідженні невелике, ми прагнули вивчити ефект регенерації при застосуванні PRGF®-ENDORET® і подальшому ущільненні фібриновою мембраною в різних місцях розташування зубів - як на верхній, так і на нижній щелепі. Результати підтверджують, що PRGF®-ENDORET® робить видатний регенеративний ефект у різних досліджуваних альвеолах, що свідчить про її терапевтичний потенціал.

Ці результати навели нас на такі думки: що буде, якщо ми досліджуємо цей же протокол застосування PRGF®-ENDORET® на новій групі пацієнтів протягом більш довгого часового відрізка? Чи істотно зростуть показники щільності, і чи зміниться якість кістки?

Сказано - зроблено. Ми досліджували 8 нових пацієнтів (3 чоловіків і 5 жінок), які були обстежені за допомогою BTI Scan® II на 14-16 тижнях після видалення, досягаючи дуже близьких показників щільності в середині альвеоли (567 од. Хаунсфілда) і трохи нижче, хоча несуттєво, ззовні і всередині передбачуваної ділянки для імплантації (Мал. 29 й 30).

Це вказує на те, що нам не слід шукати посилення сприятливого регенеративного ефекту PRGF®-ENDORET® через більш тривалі періоди часу, навпаки, варто мати на увазі поліпшення і користь для пацієнта за більш короткий час.

Тоді, до якого моменту первинне визначення щільності і якості кістки буде давати однаково позитивні результати? Це питання виникає як наслідок чудових результатів, отриманих у деяких пацієнтів, особливо в тих, у кого КТ проводилося на 8 тижні після видалення. От чому більш доцільно проводити дослідження в цьому напрямку, з метою виявити, чи можливо досягти однаково позитивних результатів за більш короткий період часу, скорочуючи час очікування пацієнта.

 

Щільність кістки усередині альвеоли і на периферії місця майбутнього імплантату

Мал. 29 і 30: Щільність кістки усередині альвеоли і на периферії місця майбутнього імплантату на 14-16 тижні після видалення.

.

 

Висновок

У цій статті обговорювалося лікування лунки після видалення із застосуванням техніки PRGF®-ENDORET®, що колись було описано нашою дослідницькою групою (7, 9) як прогнозоване. Імовірно, це найкращий біоматеріал для лунки після видалення, тому що це 100% аутогенний продукт, одержуваний просто і економічно (з 20 см3). У випадках серйозної втрати вестибулярної пластинки, вона може застосовуватися в сполученні з біоматеріалами або, переважно, з аутогенною кісткою (7,9).

У попередньому комплексному клінічному дослідженні така ж процедура застосовувалася більш ніж в 2000 пацієнтів, за якими потім спостерігали протягом 5 років, у ході чого не було відзначено ніяких побічних ефектів. Навпаки: спостерігалася більше прискорена епітелізація, менше болю і менше запалення. Ускладнень не було зовсім, як і жодного випадку сухого луночкового альвеоліту. Подальші дослідження необхідні для порівняння ефективності даної процедури з іншими, такими як переміщення сполучнотканинного трансплантата або розщепленого шматка, але регенерація м'яких тканин більш ефективна із застосуванням процедури PRGF®-ENDORET®, і вона рекомендована для більшості випадків видалення незалежно від того, чи планується подальша установка імплантату, чи ні. Щодо часу, це дослідження робить очевидним, що при невеликих дефектах, досить 8 - 10 тижнів; при більших дефектах - через 14 - 16 тижнів можна гарантувати кращі показники якості кістки. (Мал. 31 - 35).

Первісний рентген-знімок одного з пацієнтів

Мал. 31: Первісний рентген-знімок одного з пацієнтів, залучених у дослідження. Вогнище ураження в місці біфуркації і апікальне вогнище медіального кореня є показаннями до видалення зуба.

Фотографія в момент операції видалення и через 3 місяця

Мал. 32: Фотографія в момент операції видалення. Мал. 33: Фотографія одержання доступу для установки імплантату через 3 місяці.

 

Фотографія операції установки імплантату

Мал. 34: Фотографія операції установки імплантату. Можна побачити, що ступінь регенерації дозволяє установку імплантату. Мал. 35: Рентген-контроль остаточної реабілітації через 3 місяці.