"Я урочисто клянусь присвятити своє життя служінню людству."

(Гіппократ III століття до н. Е., Клятва Гіппократа)

Лікування зубів під мікроскопом

В останні роки відбувався активний розвиток всіх областей медицини. Не стала виключенням і стоматологія. Впровадження нових технологій у лікуванні каналів зубів без болю, застосування інноваційних приладів, поява ультрасучасних матеріалів й інструментів відкрили нові можливості для розвитку хірургічної стоматології та ендодонтії.

Одним з найбільш значних кроків уперед у лікуванні стало застосування систем збільшувальної оптики, а точніше лікування зубів під мікроскопом, через який можна побачити зуб у максимально можливому наближенні. Особливо важливою ця інновація є для операційної мікроскопії. Завдяки оптичним збільшувальним системам фахівці-стоматологи змогли вийти на якісно новий рівень у лікуванні каналів із застосуванням мікроскопа. Про користь застосування оптики в медицині говорив один з основоположників стоматологічної мікроскопії Гаррі Кар. Він стверджував, що лікар здатний вилікувати тільки те, що може побачити.

Як звикнути лікареві?
 

Зміна інструментів на будь-якому етапі лікування, навіть для фахівця високого класу - завжди певний стрес. Використання інноваційних технологій може збільшити його, з огляду на відсутність досвіду й необхідність звикати до роботи з новим мікроскопічним обладнанням.

Щоб лікування зубів без болю за допомогою мікроскопа не викликало дискомфорту, необхідно дотримувати низки правил. Одне з них - правильне положення корпусу тіла стоматолога й постава під час роботи з оптичним приладом. Не менш важливо при впровадженні мікроскопії в стоматології правильно встановити сам прилад. Якщо представити процес установки мікроскопа й початок роботи з ним у хронологічному порядку, то він буде виглядати в такий спосіб:

 • Вибір правильного положення стоматолога в період лікування.
 • Вибір правильного положення пацієнта.
 • Вибір відповідної необхідності розташування, що вимагає мікроскоп.
 • Настроювання бінокулярів по зіничній відстані.
 • Коректування положення пацієнта під час лікування.
 • Настроювання фокусу (попередньо).
 • Тонке настроювання фокусу.
 • Корекція бінокулярів лікаря, що асистує.

Існує кілька простих правил, на підставі яких можна досить легко вирішити проблему правильного розташування лікаря, оптичного приладу й зубів пацієнта впродовж усієї процедури лікування. Так, спина лікаря повинна залишатися прямую, світло приладу повинне бути спрямовуватись перпендикулярно підлозі й кореневому каналу, з яким працює стоматолог, вибравши той або інший зуб, у такий спосіб лікування зубів під мікроскопом буде комфортним не тільки для лікаря, але й для пацієнта.

Всі процедури, які передбачає лікування в консервативній ендодонтії підлягають контролю у відбитому зображенні, тому світло оптичного збільшувального приладу направляється на дзеркало, а від нього - у канал кореня зуба. Від положення мікроскопа залежить і положення пацієнта, а не навпаки. Слід зазначити, що всі ці процеси в хірургічній ендодонтії проходять набагато простіше, оскільки здійснюються безпосередньо контролем зору. При цьому, якщо буде потреба провести перевірку форми ретроградної порожнини за допомогою мікрохірургічного дзеркала, потрібно направити світло приладу перпендикулярно осі каналу кореня зуба.

Стоматологічна діагностика - мікроскопія
 

Процес діагностування будь-яких зубних захворювань значно спрощується завдяки застосуванню мікроскопа. Використання приладу конче потрібне при виявленні синдрому тріщини зуба. Після видалення попередньої реставрації за допомогою спеціального барвника й оптичної техніки можна легко позначити лінію перелому.

У випадку підозри на вертикальний перелом кореня зуба, лікар з мікроскопом може оглянути внутрішню стінку каналу й уникнути хірургічного втручання при проведенні діагностики.
Локалізація каналів під мікроскопом.

Локализация каналов под микроскопом

Для того, щоб ендодонтичне лікування було дійсно успішним, дуже важливо забезпечити правильний доступ і достатній ступінь візуалізації усть каналів коренів зубів.

Незамінним помічником у цій справі може стати мікроскоп. Його використають для:

 • виявлення пропущених каналів кореня;
 • виявлення перекритих кальцифікатами усть каналів зубів;
 • візуалізації додаткового мезиально-щічного каналу верхніх молярів.

Опираючись на результати останніх досліджень, можна стверджувати, що частота, з якою зустрічаються 4 канали серед перших і другого верхнього молярів (зубів мудрості) тяжіє до нуля. При цьому статистичні дані десятилітньої давнини менш оптимістичні. Така зміна показників свідчить не про процеси трансформації каналів, а про постійний розвиток стоматології й удосконалення майстерності фахівців, що використовують у роботі інноваційні технології - лікування зубів, застосовуючи операційний мікроскоп.

Під мікроскопом стали абсолютно передбачуваними такі маніпуляції:

 • видалення поламаного інструмента;
 • лікування зуба з відкритим апексом;
 • закриття перфорацій.

З кожним днем застосування оптичних систем у стоматології стає усе популярнішим. Якщо у вас виникли запитання, пов'язані з лікуванням зубів під мікроскопом, ви можете подзвонити нам за номерами телефонів, зазначеними на сайті.